بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

صنعت پوشاک ایران و دستگاههای تولیدی باید به روز رسانی شود

رشد صنعت پوشاک در داخل کشور مخصوصا در برخی استان ها  به حدی رسیده که در سال گذشته این محصول توانست رتبه نخست سوغات را به خراسان رضوی اختصاص دهد.

کسب رتبه نخست در سوغات این استان در حالی اتفاق افتاد که معروفترین سوغات مشهد در سالهای گذشته زعفران نبوده است. به عبارتی، رشد صنعت پوشاک زنانه و مردانه باعث شد حتی زعفران نیز در این رقابت به عقب رانده شود.


همچنین با توجه به رشد صنعتی پوشاک مسولان در این استان به فکر راه‌اندازی شهرک های صنعتی و تخصصی لباس افتادند و از سال گذشته زمزمه هایی در این زمینه به گوش میرسید. با رشد روزافزون صنایع پوشاک و تولید پوشاک تریکو این زمزمه ها نیز افزایش یافت و به برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی شهرک  صنعتی و تخصصی پوشاک تبدیل شد.


آخرین بررسی‌ها از روند راه اندازی این شهرک حکایت از بررسی شاخصهای تاثیرگذار دارد. به گفته مسئولان، اکنون روند پژوهش‌ها برای راه‌اندازی این شهرک با سرعت قابل ملاحظه پیش می‌رود اما پیچیدگی‌های راه اندازی این شهرک به حدی است که باعث می شود این پروژه به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

یکی از شاخص‌هایی که در بررسی‌ها برای پژوهشگران اهمیت بسیاری دارد، انتقال واحدهای تولیدی که اکنون فعالیت می‌کنند و جذب سرمایه گذار جدید در شهرک تخصصی پوشاک است. مسئولان برای راه‌اندازی این شهرک درنظر دارند واحدهایی را که اکنون فعالیت می‌کنند به این شهرک منتقل و برای ظرفیتهای باقیمانده
سرمایه‌گذاران جدید جذب کنند. بر این اساس، به نظر می‌رسد ایران در مسیر توسعه و رشد چشمگیر صنعت پوشاک گام برمی دارد.

درباره ویژگیهای شهرک تخصصی پوشاک باید گفت:زمانی که یک شهرک برای عده‌ای از سرمایه‌گذاران راه‌اندازی می‌شود روند پژوهش‌ها سریعتر طی می‌شود اما زمانی که برای یک صنف خاص قرار است شهرک صنعتی- تخصصی راه‌اندازی شود، این موضوع باعث می‌شود شاخص‌های بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرد.


در صورتی که این شهرک راه‌اندازی شود باید واحدهای کنونی به این شهرک منتقل شده و شرایط برای سرمایه‌گذاران جدید هم مناسب باشد. بر این اساس، استانداردهای ویژه‌ا‌ی تعریف می‌شود که در انتقال و سرمایه‌گذاری مشکلی برای تولیدکنندگان ایجاد نشود. و تولید لباس و پوشاک زنانه و دخترانه و پوشاک مردانه و حتی لباس راحتی و پوشاک تریکو در داخل ترویج داده میشود

صنعت پوشاک در حالی به این رشد رسیده که تولید کنندگان موفقی درزمینه پوشاک و لباس در کشورمان داریم

 با نزدیگ شدن به ایام سال نو ، بازارهای پوشاک رونق ویژه‌ای می‌گیرد و این موضوع نشان از خرید مسافران دارد چرا که در زمانهای دیگر بازارهای فروش پوشاک رونق چندانی ندارد. به عبارت دیگر، پوشاک برای مسافران جاذبه بسیاری دارد.


باید درنظر داشت که تولید و صنعت پوشاک از جمله صنایعی است که با حداقل هزینه راه‌اندازی میشود. همچنین این صنعت از ارزش افزوده و اشتغالزایی بالایی برخوردار است که این موضوع هم برای تولیدکنندگان اهمیت زیادی دارد.


از آنجاییکه متاسفانه طراحی در ایران یکی از ضعیف‌ترین زیرشاخه‌های صنایع است. برخی دستگاه های تولیدی در بحثهای طراحی ضعف‌هایی دارند اما امیدواریم اینها هم برطرف شود

 این اتفاق در حالی است که در تمام دنیا طراحی یکی از ویژه‌ترین زیرشاخه‌های تولید به شمار می‌رود. به این دلیل اکنون ضعف‌هایی وجود دارد که با برگزارش دوره‌های آموزشی می‌توان این مشکل را تا حد قابل توجهی کاهش داد.


بطور کلی در تولید ظرفیت صادرات بالایی وجود دارد و صنعت پوشاک هم از این
قاعده خارج نیست اما ظرفیت‌های مصرف در بازار داخل کشور به حدی است که تولیدکنندگان به صادرات نیازی ندارند و با رفع نیازهای داخل می‌توانند واحدهای تولیدی خود را به بهترین شکل ممکن اداره کنند.

 

در زمینه صادرات باید به این موضوع توجه کرد که لباس، طراحی بومی دارد و اگر قرار باشد صادر کنیم باید با نگاه ویژه به شرایط کشوری که هدف صادراتی است، تولید انجام شود.

 


به نظر میرسد چشم تولیدکنندگان پوشاک و حتی واحدهای نساجی به دست مهندسان و پژوهشگرانی است که ظرفیت احداث صنعت پوشاک را بررسی میکنند. اگر نتیجه این پژوهشها مثبت باشد و این استان به شهرک تخصصی پوشاک دست یابد، رشد این صنعت بسیار بیشتر خواهد شد و شاید از این طریق راه‌اندازی این شهرک در دیگر استان هایی که ظرفیت تولید پوشاک دارد هم در دستور کار قرار گیرد

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید