تاثیر مد و فشن بر اقتصاد جهانی

4 خرداد 1396

امروزه صنعت پوشاک، عطر، اتومبیل، مبلمان، هتل ها و بسیاری از صنایع دیگر با صنعت مهم تری به نام مد و فشن همراه شده اند، و می توان تاثیر قابل ملاحظه آن را روی همه صنایع ذکر شده مشاهده کرد.

در واقع صنعت مد و فشن در دنیای امروز به طور قابل توجهی برجسته شده و سهم زیادی را در اقتصاد و سرمایه گذاری جهانی از آن خود کرده است، به طوری که امروزه بازاری گسترده و چشم گیر تحت عنوان بازار فشن به وجود آمده و به بیشتر نقاط جهان نیز سرایت کرده است.

این امر در لباس های خانگی و پوشاک زنانه و حتی برندهای معروف و لوکس بیشتر نفوذ کرده و هر بار که تازه های پوشاک و اخبار مد را تعقیب کنید میتوانید در کلیه صنعت ها ردپای آن را احساس کنید

 و بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر تغییرات خود قرار داده است.

در اینجا نیز به دلیل اهمیتی که تازه های پوشاک و مد در بازارهای جهانی ایفا کرده است و همچنین نقش مهمی که این صنعت در چرخه اقتصاد جهان دارد، روند رشد و گسترش بازار مد و جایگاه کنونی و چشم انداز آتی آن را بررسی خواهیم کرد.

 

رشد 5درصدی سرمایه گذاری در بازار مد

 

حضور صنعت مد در صنایع مصرفی برجسته جهان مانند پوشاک، لوازم منازل، خودرو و... گرایش عمده ای را به سوی این صنعت باعث شده است، به طوری که امروزه یکی از مهم ترین بازارهای پویا و روبه جلوی جهان را در این عرصه شاهد هستیم. همچنین لازم به ذکر است با توجه به گسترش قابل توجهی که بازار مد و فشن در اقتصاد جهانی داشته، مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران جهان قرار گرفته است، به طوری که سرمایه گذاری در این تجارت به طور قابل ملاحظه ای در سال های اخیر پیشرفت کرده و محققان اقتصادی انتظار دارند که رشد سرمایه گذاری در این بازار، به بیش از 5درصد در سال های آینده برسد.

از آنجا که بازارهای مصرف جهانی به شدت تحت تاثیر تحولات دنیای مد و فشن هستند، چنین افزایش رشدی خارج از انتظار نبوده و نشان دهنده روند رشد مثبتی است که این صنعت در سال های آینده خواهد داشت.

 

بیشترین میزان رشد در آسیا

 

صنعت مد و فشن در زندگی بسیاری از افراد جهان وارد شده است و می توان گفت در همه اقشار جوامع، گرایش به دنیای مد دیده می شود و هر فردی با توجه به سطح مالی خود، سعی در نزدیک شدن به این صنعت دارد. بنابراین باید گفت اگرچه بازار مد و فشن بازاری است که در اکثر مناطق جهان رشد پیدا کرده، اما انتظار می رود در سال های آینده این میزان رشد در برخی از مناطق جهان بیشتر باشد.

طبق نظر محققان اقتصادی، آسیا، خاورمیانه و آمریکای شمالی بیشترین حجم سرمایه  گذاری را در زمینه بازار مد و فشن شاهد خواهند بود. در این میان، خصوصا بازار آسیا بیشترین رشد را خواهد داشت و طبق پیش بینی های صورت گرفته تا دو برابر رشد خواهد کرد. در این میان، عوامل مهمی مانند تغییر سبک زندگی در این کشورها و افزایش درآمد خانواده ها در این روند رشد، بی تاثیر نیستند.

 

بازار لاکچری جهان در سال 2015

 

صنعت مد و فشن در کنار صنایع لاکچری جهان، به طور قابل توجهی رو به جلو حرکت کرده  است و به گونه ای می توان دو بازار مذکور را به عنوان بازارهایی با نرخ رشد بالا در سال های آینده قلمداد کرد. روند رشد بازار لاکچری جهان در سال گذشته سیری صعودی داشته و نشان دهنده گسترش روزافزونی است که بازار کالاهای لوکس و لاکچری در سطح جهان پیدا کرده اند. به طوری که طبق آمار ارائه شده، بازار این صنعت در سال گذشته بالغ بر 1.2تریلیون با نرخ رشد 14.8درصد بوده است که مبلغ قابل توجهی بوده و گرایش مصرف جهانی را نسبت به کالاهای لوکس نشان می دهد.

صنعت مد و صنایع لاکچری بخش های متعددی را شامل می شوند که طبق آمار ارائه شده در سال 2015 بازا هتل و ماشین بیشترین سهم را در این بازار از آن خود کرده اند. از دیگر بخش های این صنعت می توان به پوشاک، لوازم آرایشی، عطر و... اشاره کرد که به طور قابل توجهی در دنیای مد و فشن امروز حضور یافته اند.

 

چشم انداز سرمایه گذاری در بازار مد

 

چشم انداز سرمایه گذاری در بخش مد و صنایع لاکچری در ماه های پایانی سال 2016 نیز کماکان روند کنونی خود را طی خواهد کرد و حتی رشد بیشتری را نیز شاهد خواهد بود، به طوری که مطابق نظر محققان حدود 60درصد از سرمایه گذاران این بازار، دارایی خود را در این صنعت حفظ کرده و تجارت خود را دنبال خواهند کرد.

همچنین طبق نظرسنجی هایی که صورت گرفته است، بیشترین تقاضا در سال 2016 برای سرمایه گذاری بازار مد و فشن در بخش های پوشاک و لوازم جانبی، لوازم آرایشی، عطر و مبلمان است.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است