آیا ما به انقلاب در صنعت مد و تولیدی های پوشاک نیاز داریم؟

2 بهمن 1396

در ۲۴ آوریل سال ۲۰۱۴ ساختمان رانا پلاز در بنگلادش که مملو از تولیدی های پوشاک بود فرو ریخت و بالغ بر ۱۱۳۸ نفر در آن کشته شدند. در این ساختمان ۵ کارخانه پوشاک وجود داشت که عمدتا از تولیدهای پوشاک بزرگ دنیا بودند. بعد از حادثه انقلاب مد متولد شد.

انقلاب مد در بین مردم و تولیدهای پوشاک به ویژه تولیدی پوشاک زنانه اکنون به یک جنبش جهانی تبدیل شده است. آیا تا کنون به این فکر کرده اید که لباسی که بر تن شما قرار دارد چگونه و از کدام تولیدی پوشاک تولید شده است؟ چه روالی طی شده است تا این لباس را شما بپوشید؟

لباس ما در یک سفر طولانی قبل از اینکه به قفسه های فروشگاه های پوشاک برسد از زیر دستان پنبه کار، ریسنده، بافنده، تولیدی پوشاک، خشک کن و .... عبور می کند. حدود ۷۰ ملییون نفر در دنیا مشغول به کار در صنعت لباس و مد و کار در تولیدی های پوشاک در سرتاسر دنیا هستند که 80٪  از این آمار را زنان بین سنین ۱۸ تا ۳۵ تشکیل می دهند.

مدهای تولید و مصرف شده در ۳۰-۲۰ سال گذشته به شکل چشمگیری افزایش یافته و این برای محیط زیست بسیار نگران کننده است.در طول این چند سال تولیدی های پوشاک افزایش هزینه های بسیار زیادی داشته اند که این نتیجه افزایش کار، قیمت مواد اولیه و انرژی است. این بدین معنی است که مدل های کنونی تولید های پوشاک نیاز به تغییر اساسی دارد.

در ایران صنعت مد همانند سایر جهان در حال رشد روزافزون است که در مقاله ای در پست های قبلی درباره آن توضیح دادیم.( برای خواندن مقاله اینجا کلیک کنید)

انقلاب مد متعتقد است که کل روش کارخانه ها و تولیدی های پوشاک به منظور کمک به محیط زیست و افراد شاغل در تولیدی های پوشاک باید تغییر کند. میلیون ها لباس که در نتیجه به وجود آمدن مدل های مختلف در تولید های پوشاک است در سرتاسر دنیا دور انداخته می شود که سرآنه آن ۳۶ کیلوگرم به ازای هر شخص است. در عین حال صنایع دستی به دلیل افزایش روزافزون مد و روانه شدن سیل عظیمی از لباس های تولیدی به بازارهای دسته دوم در حال از دست رفتن است.

مواد شیمیایی موجود در لباس های ما تاثیر مخربی بر روی محیط زیست می گذارد و مصرف مقدار زیادی آب توسط تولیدی های وپوشاک عظیم در دنیا و تولید CO2 موجبات تولید ۳ درصد از گازهای گلخانه ای دنیا را فراهم آورده است.

انقلاب مد یک جنبش جهانی است که خواستار عادلانه تر شدن، شفاف تر شدن و تولید پاک در تولیدی های لباس است و از همه کشاورزان، کارگران تولیدی های پوشاک، صنعتگران تولید پوشاک و تولیدی های پوشاک دعوت به ارائه دادن ایده های خود در این زمینه کرده است.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است