چگونه از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنیم

03 خرداد 1401

چگونه از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنیم

یکی از معضلاتی که افراد درگیر آن هستند رنگ پس دادن لباس هایشان است. ممکن است برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که لباس هایی که رنگ های متنفاوت دارند را با هم داخل لباس شویی بریزید و بعد از اتمام کار لباس شویی، ببینید رنگ لباس هایتان تغییر کرده است.

ما در این مقاله برای شما توضیح میدهیم چگونه از رنگ پس دادن لباس ها جلوگیری کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

از بین بردن رنگ دادن لباس

همیشه بهتر است قبل از شستن لباس ها در لباس شویی به نکات زیر دقت کنید. تا بتوانید با خیال راحت لباس هایتان را بشویید.

لازم به ذکر است بدانید در اکثر مواقع لباس هایی با رنگ های مشکی، قرمز، آبی کاربنی و لباس هایی که رنگ های پر رنگ و جیق دارند رنگ پس میدهند.

بهتر است لباس ها را با لباس های همرنگ خود بشویید و شستن لباس هایی مثل سفید با قرمز جلوگیری کنید.

در ادامه 7 نکته را با هم بررسی میکنیم.

7نکته برای جلوگیری از رنگ دادن لباس

1.لباس ها را پشت و رو کنید

همیشه لباس هایتان را قبل از شستن پشت و رو کنید این کار باعث میشود تا هم آسیب کمتری به پارچه و لطافت لباس شما وارد شود و هم اینکه وقتی لباس ها در معرض سایش کمتری قرار بگیرند رنگدانه های کمتری پس میدهند.

2.لیبل لباس ها را بخوانید

خواندن برچسب و یا لیبل لباس شما میتواند به شما کمک کند که شما جنس پارچه تان را بشناسید  بدانید که از چه دما و درجه ای برای شستن لباس ها باید استفاده کنید.

3.لباس نو را امتحان کنید و از ثبات رنگ آن اطمینان حاصل کنید

اگر لباس شما نو است و تا به حال آن را نشسته اید بهتر است قبل از شستن آن با لباس های دیگر، لباس نو خود را در تشت بزرگی از آب به مدت 20 دقیقه  بگذارید و اگر متوجه تغییر رنگ آب شدید یعنی اینکه لباستان رنگ میدهد و بهتر از تا مدتی آن را به صورت جداگانه بشویید.

4.لباس را در معرض نور آفتاب قرار ندهید

لباس های خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید به علت گرما و حرارت دیدن لباس رنگدانه ها بیشتر پس میدهند و علاوه بر آن امکان بور و از بین رفتن رنگ لباس ها هم ممکن است.

این موضوع بیشتر برای لباس های مشکی صدق میکند.

5.درجه آب لباس شویی را تنظیم کنید

تنظیم کردن دمای آب لباس شویی و گزاشتن دمای آن زیر 60 درجه  باعث میشود به پارچه ها آسیب کمتری وارد شود و لباس ها کمتر رنگ پس میدهند.

6.استفاده از پایدار کننده ها

پایدار کننده ها شامل ترکیباتی هستند که می توانند از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنند و قابل استفاده برای پارچه های طبیعی و ریون هستند.  برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس ها مقداری پایدار کننده را درون تشتی از آب بریزید و لباس را داخل آن بگذارید و سپس آن را آبکشی نمایید.  

7.در لباس شویی نمک دریا بریزید

یکی از تثبیت کننده های لباس نمک دریا است. استفاده از نمک دریا علاوه بر تثبیت رنگ لباس شما باعث میشود که لباستان ضدعفونی هم شود و در این روزهای کرونا کاری بسیار مفید است.

لازم است بدانید ورزشکاران حرفه ای این کار را هنگام شستن لباس هایشان انجام میدهند تا اگر نیازی به ضدعفونی کردن لباس های ورزشیشان که خیلی عرق کرده اند بود انجام دهند.

جلوگیری از رنگ دادن لباس به بدن

برخی لباس ها ممکن است به بدن رنگ بدهند و روی بدن لکه ایجاد کند. یکی از دلایل آن میتواند تعریق باشد و شما بعد از درآوردن لباس متوجه رنگ گرفتن بدنتان شوید. از بین بردن این لکه ها ممکن است سخت باشد اما غیر ممکن نیست.

در ادامه از دلایل رنگ دادن لباس به بدن را بررسی میکنیم.

دلایلی مثل:

 استفاده از پارچه بی کیفیت برا لباس

استفاده نکردن از تثبیت کننده رنگ در هنگام تولید پارچه

شما میتوانید برای جلوگیری از رنگ دادن لباس به بدن اقداماتی مثل شستن لباس نو قبل از پوشیدن  و یا قرار دادن لباس داخل تشتی از آب تا لباس آبکشی شود، را انجام دهید.

شایعاتی در رابطه با اینکه چگونه از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنیم.

  • شستن لباس ها با سرکه
  • شستن یکبار لباس با دست کافیست( لازم است بدانید برخی پارچه هار ا حتی با 5 بار شستن هم ممکن است رنگ دهند.
  • شستن لباس ها 2 بار پشت سر هم در لباس شویی

ختم کلام

یکی از سوالاتی که اکثر افراد مخصوصا خانم ها میپرسند این است که چگونه از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کنیم شما با خواندن این مقاله به سوال خود جواب دادید. و توصیه همیشگی ما به شما در رابطه با جلوگیری از رنگ پس دادن لباس این است که قبل از شستن لباس در لباس شویی حتما لباس خود را با دست بشویید.

 

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است