نحوه شستن لباس مخمل

01 خرداد 1401

نحوه شستن لباس مخمل

پارچه های مخمل جزو پارچه های گران قیمت و با ارزش محسوب می شوند. بنابراین نگهداری از آنها نیز بسیار مهم خواهد بود.

قبل از شستن لباس مخمل  شما باید به خوبی کیفیت و نوع مخمل را بشناسید و همچنین دستورالعمل شستن لباس را که بر روی لیبل آن درج شده است را به درستی بخوانید و طبق دستورات آن عمل کنید. مهم ترین نکته هنگام شستن لباس مخمل این است که باید همه تلاشمان را بکنیم که بافت نرم آن آسیب نبیند.

نه تنها برای پارچه مخمل بلکه برای دیگر پارچه های ارزشمند نیز باید ابتدا روش شستشو را بر روی قسمت کوچکی از پایین لباس امتحان کنید تا مطمئن شوید به پارچه آسیب میرسد یا خیر.

شما در این مقاله نحوه شستنن لباس مخمل و چگونگی شستن مخمل کبریتی را میخوانید.

لباس های مخمل را چگونه بشوییم

در ادامه 3 مورد مهم در چگونگی شستشوی لباس مخمل را بررسی میکنیم.

1.شستشو با دست

شستن پارچه مخمل با دست همان طور که معلوم است زحمت بیشتری نیاز دارد، اما در عوض آسیب کمتری به پارچه مخمل وارد می‌کند.

چنگ زدن پارچه مخمل شیوه درستی برای رفع لکه‌ها و کثیفی نیست. ممکن است لباس‌هایتان خیلی تمیز شوند، اما با این کار نرمی پارچه مخمل را از بین می‌برید. پس به آرامی با پارچه مخمل برخورد کنید و سعی کنید با کف دست‌تان روی پارچه بکشید تاکثیفی‌ها از بین بروند.

 • قبل از شستن لباس را پشت و رو کنید.
 • از مقدار کمی شوینده استفاده کنید. ۲ الی ۳ قاشق غذا خوری مایع لباسشویی را در آب سرد بریزید و لباس را درون آن قرار دهید.
 • لباس را بشویید و سپس آبکشی نمایید.
 • حالا آن را آویزان کنید و یا در جای مسطحی پهن کنید.

2.شستشو با ماشین لباس شویی

اگر قصد دارید برای شستن پارچه مخمل از ماشین لباسشویی استفاده کنید توصیه می‌کنیم از یک ماشین لباس شویی که تنظیماتش را میتوانید درست کنید استفاده کنید. ماشینی که بتوانید دور و زمان و دمای آب آن را خودتان تنظیم کنید.

 • برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت لباس، آن را به تنهایی یا با لباس های کمی بشویید و لباس شویی را پر نکنید.
 • تنظیمات ماشین لباسشویی را روی آب سرد قرار دهید.
 • مایع لباسشویی بهترین شوینده نسبت به دیگر شوینده ها برای لباس های مخمل است.
 • و در آخر آن را آویزان و یا در جای مسطحی پهن کنید.

3.لکه گیری لباس مخمل

از بین بردن لکه‌ها از روی پارچه مخمل کار سختی نیست، اما خیلی مهم است که این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید. هرچقدر لکه‌ها روی لباس مخمل بمانند پاک کردن آن‌ها سخت‌تر خواهد شد. لازم است بدانید ن تنها پارچه مخمل اکثر پارچه ها را اگر دیگر به فکر لکه گیریشان بی افتید امکان از بین رفتن لکه ها سخت تر میشود.

 • برای از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی لباس مخمل، مهمترین مسئله زمان است. شما باید بتوانید به سرعت این مشکل را رفع کنید.
 • اضافه های لکه را از روی لباس بردارید.
 • یک دستمال تمیز بردارید و آن را مرطوب کنید. سپس به آرامی و در یک جهت روی لکه بمالید.
 • در صورت لازم یک قطره مایع لباسشویی بر روی لکه بریزید.
 • یک حوله تمیز روی لکه بگذارید تا خشک شود.

شستن لباس مخمل کبریتی

مخمل کبریتی جنس محکمی دارد اما باید در مراقبت از آن بیشتر دقت کنید. جنس مخمل کبریتی از فیبر های نخی تشکیل شده است و هنگامی که آن را به تن می کنید، حس لطافت به شما می دهد. جنس پارچه مخمل کبریتی به شکلی است که کمتر چروک میشود.

مراقبت صحیح از لباس مخمل کبریتی به شما کمک می کند که مانعی برای خراب شدن لباس شوید. در ادامه مواردی از چگونگی مراقبت از مخمل کبریتی را بیان کرده ایم.

 1. قبل از اینکه این لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، زیپ یا دکمه آن ها را ببندید تا لباس نخکش نشود.
 2. هنگامی که لباس مخمل کبریتی را داخل ماشین لباسشویی می اندازید، خیلی ماشین لباسشویی را پر نکنید، چون باعث چروک شدن لباس می شود.
 3. اگر رنگ مخمل کبریتی تیره دارید، از آب سرد استفاده کنید. برای رنگ های پاستلی یا سفید می توانید از آب گرم استفاده کنید. بهتر است لباس های رنگی را با لباس های تیره با ما نشویید.
 4. هیچگاه  لباس مخمل کبریتی را با هر پارچه ای که رنگ می دهد؛ نشویید .
 5. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، حتما بعد از اینکه لباس را از ماشین لباسشویی در آوردید، آن را تکان دهید. حدوداً 10 دقیقه آن را جایی آویزان کنید؛ جایی که مقدار کمی گرما به آن بخورد تا چروک هایش باز شود. هنگامی که هنوز خیس و مرطوب است، آن را از خشک کن بیرون بیاورید و سپس بیرون آویزان کنید تا در هوای آزاد خشک شود.
 6. برای اتو کردن مخمل کبریتی حتما درجه اتو را پایین بیاورید تا به لطافت و نرمی آن آسیب جدی وارد نشود.

ختم کلام

شما با خواندن این مقاله متوجه شدید که جنس پارچه های مخمل لطیف و حساس هستند پس باید در شستشوی آن دقت لازم را داشته باشید و بهترین روش برای شستن مخمل شستن آن با دست و بهترین شوینده مایع لباس شویی است.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است