چگونه لباس مجلسی را بشوییم

31 اردیبهشت 1401

شستشوی لباس مجلسی در خانه

در ابتدای مقاله لازم به ذکر است که شستشوی لباس مجلسی در خانه کار ساده و آسانی نیست و اگر نکات لازم را در شستشوی لباس مجلسی در خانه رعایت نکنید ممکن است لباستان خراب شود و دیگر نتوانید از آن استفاده کنید.

زیرا لباس مجلسی بانوان دارای تور، سنگ های قیمتی، پولک، پارچه های ظریف و... است از این رو شما باید در شستشوی لباس مجلسی دقت کنید.

شما در این مقاله نحوه شستن لباس های مجلسی و شستن لباس های حساس را میخوانید پس در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟

در ادامه 5 نکته مهم در شستشوی لباس مجلسی را بررسی میکنیم.

1.برچسب روی لباس را بخوانید

پیش از شستشوی لباس مجلسی، حتما برچسب روی لباس را بخوانید، چرا که اطلاعات روی برچسب لباس به شما کمک می‌کند تا نوع شستشو و روش خشک کردن لباس را بهتر بشناسید. روی برچسب بعضی از لباس‌های مجلسی Dryclean یا علامت مخصوص خشکشویی وجود دارد. در این صورت لباس را تنها می‌توانید خشکشویی کنید و نمی‌توانید آن را در خانه بشویید.

اما برخی از لباس‌های مجلسی را می‌توانید در خانه و با رعایت چند نکته ساده بشویید. در صورتی که برچسب روی لباستان علامت خشکشویی ندارد، می‌توانید به ادامه مقاله توجه کنید و لباس‌تان را به سادگی در خانه بشویید.

2.از ماشین لباس شویی برای شستشوی لباس مجلسی استفاده نکنید

شستشوی لباس مجلسی با لباس‌های دیگر متفاوت است و شما نمی‌توانید آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید. معمولا پارچه لباس مجلسی از ساتن، تور و حریر است و با ملیله، منجوق یا پولک تزئین شده و طراحی و دوخت ظریفی دارد.

از این رو ممکن است چرخش ماشین لباسشویی باعث پارگی یا آسیب پارچه لباس شود، تزئینات لباس کنده شود و حتی دمای آب نیز بافت لباس را از بین ببرد. توصیه می‌کنیم به منظور شستشوی لباس مجلسی در خانه، حتما آن را با دست بشویید.

3.لباس مجلسی را لکه برداری کنید

یک نکته مهمی که باید پیش از شستشوی هر نوع لباس یا پارچه‌ای به یاد داشته باشید، لکه‌بری لباس پیش از شستشوی کامل آن است. در این صورت حتما لکه‌بری لباس مجلسی را در الویت قرار دهید، سپس برای شستشوی آن اقدام کنید.

به منظور لکه‌گیری لباس مجلسی، ابتدا نوع پارچه لباس و نوع لکه را بررسی کنید، چرا که لکه‌گیری پارچه ساتن، توری، حریر و… با یکدیگر متفاوت است. در صورتی که روش صحیح لکه‌گیری لباس را نمی‌دانید، از یک کارشناس خشکشویی کمک بگیرید، چرا که یک اشتباه کوچک، باعث ماندگاری لکه می‌شود.

4.نحوه صحیح خشک کردن لباس مجلسی را رعایت کنید.

به یاد داشته باشید که هرگز لباس مجلسی را داخل خشک‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید، چرا که میزان چرخش خشک‌کن ماشین لباسشویی از شستشوی معمول آن بیشتر است و ممکن است لباس در این چرخش پر سرعت، دچار آسیب شود.

علاوه بر این لباس مجلسی را زیر نور مستقیم خورشید خشک نکنید. اگرچه به نظر می‌رسد نور آفتاب بهترین و سریع‌ترین روش برای خشک کردن لباس مجلسی است، اما نور خورشید مناسب لباس‌های توری و حریر و این قبیل از پارچه‌ها نیست.

بهترین روش برای خشک کردن لباس مجلسی آن است که لباس را روی یک حوله خشک و تمیز قرار دهید. در مرحله اول لباس را به آهستگی روی حوله فشار دهید تا آب اضافه لباس گرفته شود. در مرحله دوم لباس مجلسی را روی حوله خشک دیگری صاف و مرتب قرار دهید تا کاملا خشک شود و نیازی به اتو کشیدن نداشته باشد. ممکن است این روش ۲ تا ۳ روز طول بکشد.

5.لباس خود را به خشک شویی بسپارید

در صورتی که در شستشوی لباس مجلسی تردید دارید و زمان و حوصله کافی برای شستشوی این قبیل لباس‌ها ندارید، حتما لباس خود را به خشکشویی بسپارید. شستن لباس شب یا مجلسی به منفع شما است، چرا که معمولا این لباس‌ها قیمت بالایی دارند و باید به خوبی محافظت شوند.

خوشبختانه خشکشویی‌های معتبر تجربه کافی در خشکشویی لباس مجلسی دارند و میزان آسیب به لباس گران قیمت‌تان در مقایسه با شستن لباس شب در خانه، به صفر می‌رسد. در صورتی که می‌خواهید در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و در رفت و آمد غیرضروری کمتری قرار بگیرید، خشکشویی آنلاین را به شما معرفی می‌کنیم.

شما می‌توانید با یک تماس یا ثبت سفارش به صورت آنلاین، لباس مورد نظر خود را از درب محل به کارشناس خشکشویی اینترنتی تحویل دهید و اطلاعات مورد نیاز از نوع شستشو و لکه‌بری را از او سوال کنید. سپس کارشناس خشکشویی، پس از شستشوی کامل، لباس را با سرعت و کیفیت بالا در محل به شما تحویل می‌دهد.

بهترین روش برای شستشوی لباس مجلسی سپردن لباس به خشک شویی است.

شستن لباس های حساس

لباس‌های حساس با لباس معمولی کمی تفاوت دارند. لباس‌های معمولی از جنس و دوخت معمولی برخوردارند و در موارد روتیم و حلت عادی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اما لباس حساس لباسی است که جنس پارچه خاص یا ظریفی دارد و یا دوخت مرغوبی دارد و فقط در موقعیت‌های خاص مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین لباس‌هایی که با دوخت‌های دست‌دوز تزیین‌شده‌اند هم حساس هستند.

شما میتوانید زا نکات ذکر شده برای شستن لباسس های مجلسی، برای لباس های حساس هم استفاده کنید. لازم به ذکر است اگر لباس شما نخی است برای شستن لباس‌های حساس نخی تشت را با آب سرد پرکنید و خیلی با ملایمت لباس را بشویید. برای شستشو و آبگیری، چنگ زدن و چلاندن لباس‌ها را بی‌خیال شوید. بعد از آبکشی ملایمی که انجام دادید لباس را لای یک حوله تمیز بپیچید و آب اضافه را بگیرید.

ختم کلام

برای شستشوی لباس مجلسی در خانه بهتر است نکات ذکر شده را رعایت کنید تا بتوانید از لباس خود به خوبی مراقبت کنید و بهترین راه کار سپردن لباس های خود به خشک شویی است زیرا خشک شویی از مواد شوینده و دستگاه های استفاده میکند که آسیب کمتری به لباس شما وارد میشود.

 

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است