تاثیر زباله های تولیدی پوشاک ها بر محیط زیست(3)

21 تیر 1399

در مقاله گذشته در مورد بازیافت لباس هایی که از تولیدی پوشاک ها تهیه می شوند و منسوجات صحبت کردیم. در این مقاله به ادامه همان مبحث خواهیم پرداخت.

خب در مقاله قبل به بررسی دلایل مختلف تولید زباله به طور ناقص پرداختیم. در ادامه به تکمیل مطالب قبل می پردازیم.

عدم آگاهی از پایداری: در چرخه زندگی هر محصول نساجی و تولیدی پوشاک ها، رفتار دفع مصرف کننده و آگاهی آن ها نسبت به محیط زیست نقش مهمی در کاهش ضایعات دارد. در مرحله پایان عمر، به جای ارسال آن به محل های دفن زباله، اگر مصرف کنندگان نسبت به استفاده مجدد از محصول و ارسال کالا برای بازیافت به جای دفن زباله باز شوند، مطمئنا ضایعات نساجی را به سطح قابل توجهی کاهش می دهد.

فقدان شیوه های سازگار با محیط زیست: تولید فیبر باعث ضایعاتی می شود به طور موثر بازیافت نشده اند. عدم آگاهی برای رسیدگی به زباله های فیبر که منشا طبیعی دارند وجود دارد. سایه های تیره روی پارچه لباس هایی که از تولیدی پوشاک ها استفاده می شوند حاوی مواد سمی بیشتری هستند. با این وجود هیچ روشی برای تصفیه  فاضلاب حاصل از استفاده از رنگ های تیره  در تولیدی پوشاک ها و نساجی ها وجود ندارد. این در حالی است که اکثریت مردم، لباس هایی با رنگ تیره را بیشتر دوست دارند.

بدون سیاست های سخت گیرانه دولت: کشورهای توسعه یافته در راستای ساده سازی جریان زباله ها، دفع صحیح زباله ها، آگاهی از مصرف کنندگان و هنجارهای دقیق فعالیت می کنند. اما در کشورهای در حال توسعه مانند هند، قوانین محیط زیست سخت گیرانه اما ضعیف است. تجارت لباس دست دوم به درستی انجا نشده است. بنابراین ابتکارات دولت و سیاست های سخت گیرانه برای تجارت لباس دست دوم و دفع زباله می تواند کمک های به نجات محیط زیست بکند.

کمبود مواد با کیفیت: تولیدی پوشاک ها با توانایی تولید انبوه، معمولا به دانش داخلی خود درباره توسعه و طراحی محصول اطمینان دارند. اطلاعات مد اغلب از شرکت های پیش بینی روند مد، نمایش مد و رسانه دریافت می شود. اندازه و متناسب بودن لباس روی مدل های مناسب آزمایش می شود و به اندازه های دیگر درجه بندی می شود و لزوما قبل از تولید روی بدن دیگر آزمایش نمی شوند و از این طریق باعث ایجاد مشکل در تناسب می شود به خصوص در گروه های سایز بزرگتر. اگر از دوام بدنی، راحتی و سهولت در نگهداری، زیبایی شناسی وغیره... در مرحله طراحی در تولیدی پوشاک ها استفاده می شد اغلب لباس ها برای مدت زمان طولانی مفید باقی می ماندند و حتی در برابر تغییر مد در طول زمان مقاومت می کنند.

در ادامه همراه با ما باشید...

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است