استفاده از دستگاه های رباتیک در تولیدی پوشاک ها(2)

04 اردیبهشت 1399

در مقاله قبل در مورد دستگاه های رباتیک و این که چه تاثیراتی در زمینه پیشرفت تولیدی پوشاک ها خواهد گذاشت برای شما عزیزان مقاله ای را ارائه دادیم. لذا در این مقاله نیز به بحث و گفت و گو در همین باره خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

برای صرفه جویی در مشاغل، کشور هند در گذشته سعی کرده است از مکانیزه شدن صنایع جلوگیری کند. به عنوان مثال صنعت بادام زمینی کرالا آخرین نمونه است. دولت کرالا برای نجات نیروی کار بزرگ خود که در کارخانجات فراوری بادام کار می کند مانع واردات ماشین های پردازش بادام زمینی از ویتنام شد. امروزه 760 تا از 850 کارخانه تعطیل شده است زیرا آن ها نمی توانند در برابر هزینه های پردازش ویتنامی رقابت کنند.

بخش تولیدی پوشاک های هند 12 میلیون کارگر دارای تحصیلات ضعیف استخدام می کند که قبل از اشتغال چند هفته ای به آن ها آموزش داده می شود. با این حال، بسیاری از کشورها مانند بنگلادش و ویتنام هزینه های کار بسیار پایین تر از هند دارند و صادرات خود را با هزینه آن افزایش داده اند. اکنون میانمار  و اتیوپی با هزینه حتی کمتر از بنگلادش و  ویتنام وارد بازار صادرات پوشاک شده اند. آن ها همچنین به دلیل هزینه بالای نیروی کار از چین خارج شده اند و از بخش پوشاک سود برده اند.

علاوه بر هزینه نیروی کار، قوانین کار غیر انعطاف پذیر هند و طرح های تسهیل ناکارآمد صادرات نیز مسئول کاهش صادرات این کشور در چند سال گذشته است. حتی تولیدی پوشاک های هندی مانند ریموند و اروین بخشی از تولید خود را به اتیوپی واگذار کرده اند.

صادرات پوشاک هند چندین سال است که رو به کاهش است و ابتدا با استفاده مجدد از درآمدزایی و بعدا توسط مالیات کالاها و خدمات توانست به رشد چندانی برسد. علاوه بر این، عدم انعقاد توافق نامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا صادرات هند را از 12 تا 14 درصد در مقایسه با رقبا گران تر کرده است.

کالاهای چرمی، به ویژه کفش چرم بخش بعدی است که در آن اتوماسیون به طور فزاینده ای جایگزین نیروی کار ارزان شود. در سال گذشته 21 میلیارد جفت کفش تولید شده است این بدان معنی است که برای هر شخص در جهان 3 جفت کفش تولید شده است. و همان طور که می دانیم کفش های چرمی بزرگترین و گران ترین بازار دنیا را دارند. از نظر ارزش صادرات 54.6 میلیارد دلار فروش داشته اند. اگرچه این رقم به دلیل فروپاشی ارزش کفش چینی 12 درصد از سال 2014 تا 2016 کاهش یافته است اما همچنان یک صنعت چشم گیر است.

اگرچه اثرات نامطلوب ربات ها بر صادرات هند حداقل به مدت یک دهه به دلیل بالا بودن هزینه سرمایه قابل مشاهده نیست اما قطعا عاملی برای تعیین رقابت کشور در دراز مدت خواهد بود. امروزه  ربات ها حضور زیادی در کارخانه های خودروسازی هند دارند و بدون شک این روند در آینده در سایر کارخانه ها نیز مشاهده خواهد شد. تولیدی پوشاک های هند مجبورند نه تنها با کشورهای کم هزینه بلکه با هزینه بالایی که برای رعایت قوانین کار قدیمی در کار می گیرند رقابت کنند. در ادامه همراه شما خواهیم بود.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است

پروفایل سبد خرید خانه خرید عمده وبلاگ