پاسخ مد به تغییرات آب و هوایی

02 آبان 1398

در مقاله قبل برای شما عزیزان راجع به بازیافت لباس ها با روش های مختلف در تولیدی های پوشاک مطالبی را بازگو کردیم. در ادامه می خواهیم در مورد این که مد چگونه می تواند به تغییر آب و هوا پاسخ دهد صحبت خواهیم کرد.

صنعت تولیدی پوشاک مسئولیت 8 درصد از انتشار کربن را بر عهده دارد. همه دنیا امروزه در مورد تغییر آب و هوا در حال صبحت و گفتگو هستند. تولیدی های پوشاک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. روش های خلاقانه بسیاری وجود دارد که تولید کنندگان پوشاک به دنبال کند کردن و یا حتی متوقف کردن اثرات تغییر اوضاع هستند. اما تغییر عمده ای که تولیدکنندگان پوشاک به آن نیاز دارند یک شبه اتفاق نمی افتد.

اما مسئولیت آن چیست؟

این یکی از مهم ترین سوالاتی است که هم اکنون در تولیدی های پوشاک مطرح می شود. آیا این مسئولیت مصرف کننده است که لباس را با مسئولیت پذیری بخرد بنابراین شرکت های با انتشار کربن کمتر را ترغیب می کند، یا خرید لباس های استفاده شده که به هیچ وجه در تولید گازهای گلخانه ای کمک نمی کند؟

یا آیا وظیفه تولیدکنندگان پوشاک و نساجی است که با کاهش تولید گازهای گلخانه ای و آگاهی نسبت به آن چه در محیط در آزاد می کنند، راه را پیش ببرند؟ یا گزینه سوم، آیا وظیفه برندهای تولیدی  پوشاک این است که فقط برچسب خود را برروی لباس های تولید شده با مسئولیت پذیری قرار دهند و آینده ای پاک تر و سبزتر را ترویج کنند؟

همه سوالات مهم است، اما واقعیت این است که پیش بینی می شود صنعت خود میزان انتشار کربن را افزایش دهد و 8 درصد نیز افزایش یابد.

خوشبختانه آگاهی از تاثیرات زیست محیطی در تولید و مصرف لباس، هم از طرف مصرف کنندگان و هم از طرف تولیدکنندگان پوشاک در حال رشد است. مارک مد در تولیدی های پوشاک به صدای مصرف کنندگان تحصیل کرده پاسخ می دهند و برای بهبود استانداردهای خود اقدام داوطلبانه انجام می دهند. فعال ترین گروه، هم در مورد خرید هم روند خرید نسل جوان است. مصرف کنندگان جوان اغلب کسانی هستند که در مورد تغییرات آب و هوایی غافلگیر هستند، اما این سوال را نیز ایجاد می کند که ... آیا آگاهی از تغییرات آب و هوایی به سادگی روند دیگری است که خریداران جوان تر دنبال کرده اند؟ و اگر چنین است مد دوستانه سازگار با محیط زیست تا چه اندازه ادامه خواهد یافت؟

کمتر از 2 درصد لباس در ایالات متحده تولید می شوند، بنابراین بسیاری از خریداران آمریکایی کمتر از روش های تولیدپوشاک آگاهی دارند.

صدها گام با انرژی بالا برای تولید یک کالای لباس در تولیدهای پوشاک انجام می شود و انرژی اغلب توسط سوخت های فسیلی تولید می شود. این روند باعث ایجاد انتشار ناخوشایند می شود که بسیاری از خریداران حتی هرگز نمی بینند به دلیل وجود زنجیره تامین پیچیده و حمل و نقل پوشاک می توان تشخیص  داد  که دقیقا چگونه می توان ردپای کربن را در تولیدی های پوشاک پایین آورد.  از مواد اولیه گرفته تا تولید، حمل و نقل هر مرحله ضروری است و هر مرحله انتشار زباله است. اما مارک های تجاری و تولیدی های پوشاک  هنوز هم هستند و همیشه هم انگیزه فروش دارند و معمولا تولید بیشتر برابر با فروش بیشتر است.

در ادامه با موضوعات جدیدی در مورد تولیدی های پوشاک همراه شما خواهیم بود.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است

پروفایل سبد خرید خانه خرید عمده وبلاگ