بلاگ تین

افراتین

بازیافت لباس ها و نوآورهای عصر امروز

در مقاله قبل راجع به تولیدی های پوشاک و چرخ های خیاطی و ماشین آلات عصر جدید  و راه های ارگانیکی شدن این تولیدی ها برای شما مطالبی را گردآوری کردیم و در اختیار شما قرار دادیم. در ادامه می خواهیم در مورد حقایقی راجع به بازیافت پارچه های تولیدی پوشاک برای شما صحبت کنیم.

در پست های قبلی ما بحران آلودگی ناشی از تولید بیش از حد نساجی و تولیدی پوشاک و زباله در سراسر جهان را پوشش دادیم. در این مقاله، کارهایی را که می توانیم در مورد آن انجام دهیم را پوشش خواهیم داد و راجع به آن بحث خواهیم کرد.

اجتناب ناپذیر است که در بعضی از مواقع همه لباس های فرسوده روی دست تولیدی های پوشاک تلنبار شده و بازیافت آن ها قدری مشکل خواهد شد. مهم نیست که یک تکه لباس چقدر با کیفیت باشد، اما موضوع این جاست که همیشه دوام نخواهد داشت. مصرف کنندگان و تولید کنندگان پوشاک با لباس های فرسوده و پاره شده خود چه کاری می توانند انجام دهند؟ آیا گزینه های پایدار وجود دارد؟ پاسخ سوال دوم بله است اما برای یافتن پاسخ سوال اول بهتر ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

گزینه ای هوشمندانه و مناسب برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پوشاکی که به دنبال راهی برای دور ریختن لباس های فرسوده خود هستند، بازیافت مجدد آن لباس هاست. بازیافت مفهومی است که اکنون در سرتاسر دنیا بسیار رایج و مشهور شده است، اما این عمل بیشتر در مورد کاغذ، شیشه وپلاستیک رواج بوده است. بازیافت منسوجات و لباس های تولیدی پوشاک ها تنها بخشی از مواد بازیافتی سالانه را به خود اختصاص می دهد.

بنابر آمار رسیده،  در حال حاضر بیش از 80 میلیارد پوشاک به صورت سالانه در تولیدی های پوشاک تولید می شود که منجر به 16 میلیون تن زباله نساجی جامد در سال 2015 می شود. بازیافت نساجی به خودی خود با فرآیند بازیابی و استفاده مجدد از مواد قدیمی یا سایر کالاهای الیاف تعریف می شود. این فرآیند شامل مراحل مختلفی از جمله اهدا، جمع آوری، مرتب سازی و پردازش و تبدیل آن به یک فرآیند بیش از حد و چند مرحله است که بسیاری از افراد و تولیدکنندگان پوشاک معتقدند که ارزش این کار را دارد.

همان طور که گفته شد، بازیافت نساجی یک فرایند ساده نیست اما یک فرآیند با ارزش است. این فرآیند هم چنین برای پارچه های مصنوعی طبیعی بسیار متفاوت است. برای الیاف های طبیعی که در تولیدی های پوشاک مورد استفاده قرار می گیرند، لباس های جمع آوری شده ابتدا با توجه به مواد و رنگ طبقه بندی می شوند.

پارچه ها در تولیدی های پوشاک با رنگ طبقه بندی می شوند تا از نظر ایده آل پارچه در آینده به رنگ آمیزی اضافه احتیاجی نداشته باشد. این هم باعث صرفه جویی در انرژی می شود هم از آلودگی جلوگیری می کند. بعد از اتمام مراحل مرتب سازی در تولیدی های پوشاک، هر نساجی خرد شده یا ازهم جدا می شوند و در نهایت کاملا تمیز می شوند. پس از تمیز شدن در تولیدی پوشاک، نیاز به ریسندگی مجدد دارند به طوری که می توان مجدد آن پارچه را بافته یا گره زد .

در تولیدی های پوشاک، پارچه های مصنوعی یا پلی استر نیز خرد می شوند، اما به جای تمیز کردن و مجدد بافته شدن آن ها را در تراشه های پلی استر فرو می برند. این تراشه ها قابلیت ذوب شدن دارند و از آن ها برای تولید الیاف جدید پلی استر برای پارچه استفاده می شود. از آن جایی که این فرآیند توسط الیاف مصنوعی و طبیعی تقسیم می شود الیاف مخلوط مشکلی را برای مراکز بازیافت ایجاد می کنند. متاسفانه تولید الیاف مخلوط به طور فزاینده ای در میان تولیدی های پوشاک متداول شده است.

در ادامه با موضوعات جدید در زمنیه تولیدی های پوشاک همراه شما خواهیم بود.           

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید