طراحی لباس با تکنیک های جدید طراحان در تولیدی های پوشاک

13 شهریور 1398

پیرو مقالات قبل راجع به طراحی لباس و نحوه ساخت لباس در تولیدی های پوشاک برای شما مطالبی را گرد آوری کرده و در اختیار شما گذاشتیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که بعد از یک طراحی لباس در تولیدی های پوشاک چه چیزی هایی را به طراحی انجام شده اضافه نمود تا در مرحله بعد به خط تولید برسد.

بشر مفهوم رنگ را از طبیعت و پدیده های آن آموخته است. بنابراین شناخت رنگ همزمان با تاریخی است که بشر عناصر و ساخته های طبیعی را لمس کرده است.

در تولیدی های پوشاک تیرگی و روشنی یکی دیگر از قابلیت های رنگی است که قبلا در مبحث تونالیته مطرح گردیده است. در تولیدی های پوشاک درجه تیرگی و روشنی رنگ ها را می توان به دو شیوه تغییر داد.

شیوه ی اول: ترکیب رنگ ها با سیاه و سفید مانند رنگ سبز که در ترکیب با رنگ سفید روشن تر و در ترکیب با رنگ سیاه تیره تر خواهد شد.

شیوه ی دوم: از ترکیب رنگ ها با رنگ های دیگر مانند قرمز که در ترکیب با رنگ زرد روشن تر و در ترکیب با رنگ آبی تیره تر می گردد. به عنوان مثال اگر بنفش که یک رنگ تیره است را در تولیدی های پوشاک با       رنگ زرد که یک رنگ روشن است ترکیب کنیم، زرد تحت تاثیر بنفش تیره می گردد.

قوانین ارائه شده در این زمینه در تولیدی های پوشاک، به صورتی است که رنگ ها با وسعت های متفاوت همزمان به یک تعادل دیداری می رسند حال آن که همیشه احتیاجی به رعایت این قوانین نیست و می توان بنابر نیاز در یک طرح لباس وسعت های رنگی را تغییر داد و یا وسعت یک سطح را حاکم نمود.

در اصطلاح عامیانه بین طراحان که در تولیدی های پوشاک مشغول به کار می باشند، به رنگ هایی که باعث ایجاد ارتباط بصری متعادل جهت کم کردن هر گونه تضاد رنگی مابین دو رنگ می گردند، رنگ های میانی گفته می شود.

طراحانی که در تولیدی های پوشاک کار می کنند باید به این نکته توجه کنند که در همجواری رنگ ها با وسعت های گوناگون، تعداد رنگ ها هر چند که باشد به این منظور است که بتواند با تناسبات وسعت رنگ، چشم را به یک تعادل زیبا و کامل برساند.

رنگ هایی که طراحان در تولیدی های پوشاک لباس هایی را برای پارچه های نقش دار طراحی می کنند به منظور ارائه یک تابلوی کامل و زیبا که هرچه بیشتر بتواند نمایی از یک لباس واقعی را نمایش دهد، پس از سایه زدن مدل، طراحی و رنگ آمیزی نقوش آن پارچه را با استفاده از وسایل، تکنیک ها و شیوه های رنگ آمیزی به گونه ای اجرا می کنند که به طور صحیح و آسان به هدفشان برسند.

در تولیدی های پوشاک، طراحی و رنگ آمیزی لباس هایی با پارچه های گلدار اگر چه پیچیده و مشکل به نظر می رسد ولی به مدد پاره ای از تکنیک ها، می توان کار را سهل و آسان نمود.

در تولیدی های پوشاک، طراحان لباس طراحی نقوش مدل خود را به طور ذهنی یا براساس نقش پارچه ای که در اختیار دارند طراحی می کنند و گاهی نیز از نقوش کاغذهای  کادو بدین منظور بهره می گیرند.

در ادامه با مطالب جدید همراهتان خواهیم بود.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است