بهداشت در تولیدی پوشاک

25 آذر 1397

اگر دنبال کننده وبلاگ افراتین باشید به خوبی می دانید که بیشتر مقالات ما در زمینه تولیدی های پوشاک موفق و فراهم کردن زمینه هایی برای داشتن یک تولیدی پوشاک موفق و کارآفرین و همچنین داشتن یک برند معتبر در زمنیه تولیدی پوشاک هستند. البته شمار مقالاتی که بر پاک بودن محیط زیست تاکید داشتند در میان مقالات موجود در وبلاگ افراتین کم نیستند. زمینه ای که کمتر به آن پرداخته بودیم بهداشت پوشاک و تولیدی های پوشاک است.در این مقاله قصد داریم تا درباره بهداشت پوشاکی که در تولیدی های پوشاک تولید می شوند صحبت کنیم و بعد از این مقاله سعی خواهیم کرد در این زمینه یعنی بهداشت در تولیدی های پوشاک مطالب بیشتری برای شما عزیزان تهیه کنیم.

هنگام خرید لباس از فروشگاه ها و تولیدی های پوشاک  برای حفظ سلامت و بهداشت جسمی لازم است قبل از پوشیدن لباس ها آن ها را شست.

امروزه مواد اولیه لباس تولیدی های پوشاک در سراسر جهان از کارخانجات کشاورزی،صنایع پتروشیمی و ... تهیه می شود. این مواد اولیه  به کارخانجات تولیدی پوشاک متصل شده، در خطوط مونتاژ قرار می گیرند و درنهایت به تولید انبوه لباس می پردازند. امروزه تولیدی های پوشاک لباس هایی که تولید می کند را سعی کرده اند مواد اولیه لباس آن ها خاصیت ضد میکروبی،خواص ارزش افزوده مواد مانند مقاوم در برابر چین و چروک یا مقاوم در برابر لکه ها را دارا باشد.

لباس ها برای به دست آوردن چنین ملاک هایی باید توسط دستگاه های مخصوص در تولیدی های پوشاک ها آزمایش شوند، یعنی آن ها باید به طور خاص با مواد شیمیایی خاص مانند رزین با استفاده از فرآیند های خاص دوام شیمیایی آنها سنجیده شود تا بتوانند به لباس هایی مرغوب و با کیفیت تبدیل شوند.

از دیدگاه سلامت و ایمنی مصرف کننده، شاید مهمترین عنصر شیمیایی قرار گرفتن در معرض فرمالدهید که یک ماده متقاطع سرطان زا می باشد. رزین های فرمالدهید، پارچه های پنبه ای، پنبه و پلی استر در تولیدی های پوشاک به دلیل مقاوم بودن در برابر چین و چروک در تولیدی پوشاک ها کاربرد زیادی دارند.

الیاف های طبیعی مورد استفاده تولیدی های پوشاک به ویژه پنبه، به  دلیل مزایای زیادی که دارند از قبیل: مقاومت کششی بالا، مقاومت در برابر سایش، جذب رطوبت بالا، خشک شدن سریع و عدم وجود مشکلات استاتیک مهم ترین نوع الیاف می باشند.

پنبه دارای ضریب کشش و انعطاف پذیری ضعیف است. علاوه بر این، پارچه های ساخته شده از الیاف پنبه ای بدون رطوبت، با سرعت شعله ای بالا می سوزند و مستعد ابتلا به کپک و باکتری هستند. در صنعت نساجی، کاهش چروک، اشتعال پذیری، و حملات میکروبی فیبر پنبه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

هدف از ارایه این مقاله، یک دید کلی از وضعیت فعلی تحولات در زمینه عملکرد پارچه های پنبه ای در تولیدی های پوشاک است. پارچه های پنبه ای با کمک کاتالیزهای اسیدی تعبیه شده در دمای بالا خشک می شوند، این خشک شدن باعث کاهش مقاومت کششی،  مقاومت پارگی، مقاومت در برابر سایش پارچه های پنبه ای می شود.

علاوه بر این مواد شیمیایی موجود در اتمسفرها طی فرایند هایی واکنش نشان می دهند که در نتیجه آن فرمالدهید راکه سرطان زا و سمی می باشد ازاد می کنند. مقدار فرمالدهید آزاد شده در محصول نهایی به میزان و نوع مواد تکمیل شده و کاتالیزور های مورد استفاده و همچنین به شرایط خیس شدن آن ها در تولیدی پوشاک ها بستگی دارد.

برای کاهش فرمالدهید آزادشده طی واکنش های شیمیایی که در تولیدی پوشاک ها روی لباس انجام می دهند، خریداران لباس باید قبل از پوشیدن لباس ها آن ها را شست و شو دهند، به عبارت دیگر مقدار فرمالدهید آزاد شده از واکنش های شیمیایی با مقدار شست و شو رابطه مستقیمی دارد.

در مقاله بعدی راه های تبدیل شدن تولیدی های پوشاک بزرگ دینیا به برند جهانی را با هم بررسی خواهیم کرد.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است