سلامت پارچه های مورد استفاده در تولیدی پوشاک

29 آبان 1397

در مقاله قبلی به اهمیت بازیافت در یک تولیدی پوشاک پرداختیم و دیدم که بازیافت امروزه به دغدغه ی بزرگی برای کشورهای مدرن دنیا تبدیل شده است. اما مساله بازیافت و راه حل های ارائه شده برای آن یک مساله است و سلامت لباسی که ما بر تن می پوشیم مساله ای دیگر است. ما در مقاله ای جنس تمامی لباس هایی که در تولیدی های پوشاک مورد استفاده قرار می گیرند را معرفی کردیم و کم و بیش دوستدار بودن و سازگاری و یا عدم سازگاری این مواد با محیط زیست را بررسی کردیم. در این مقاله قصد داریم بر روی سلامت این مواد و پارچه ها که به صورت عمده در بیشتر تولیدی های پوشاک در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد بپردازیم و بدانیم که چه مواد و پارچه ای برای سلامتی ما که مصرف کننده پوشاک هستیم مضر یا مفید می باشد.

برخلاف تصور ما که ممکن است فکرکنیم فقط در مواد غذایی مواد شیمیایی و سرطان زا وجود دارد،جالب است بدانید که در لباس های تولید شده موجود در تولیدی های پوشاک نیز مواد بکار برده شده در حدود 8000 ماده شیمیایی و سرطان زا داراست.

در این مطلب میخواهیم یک لیست از شایع ترین مواد شیمیایی استفاده شده در تولیدی های پوشاک و همچنین راه های مفید برای انتخاب لباس سالم و متناسب را برای شما ارایه دهیم:

*پنبه معمولی:  

پنبه معمولی یک محصول شیمیایی فشرده است که 25 درصد از حشره کش های سراسر جهان را به خود جذب میکند، باقی مانده این سموم از خاک به لباس های تولید شده در تولیدی های پوشاک منتقل میشوند،حتی کوچک ترین دوز از این سموم و آفت کش ها آسیب های جدی را به مغز و جنین انسان میرساند، در عوض پنبه آلی برای بدن اثرات مخرب و زیان اور کمتری به نسبت پنبه معمولی را داراست، از این رو بهتر است پنبه آلی برای تولید لباس در تولیدی های پوشاک جایگزین پنبه معمولی شود.

* مواد مصنوعی، طبیعی:

بدن انسان به منظور حفظ سلامتی میتواند تا یک کیلو گرم سم را در بدن دفع کند،الیاف پتروشیمی مانند نایلون،پلی استر،اکریلیک و استات انتشار توکسین که یک نوع باکتری است را محدود میکند.

شاید در هنگام خرید به این موضوع برخورده باشید که فروشندگان لباس تولیدی های پوشاک به خاطر بازاریابی راجع به لباس توضیحاتی مانند عرق نکردن لباس و ... توضیحاتی برای شما داده باشد، این ها ادعا هایی فانتزی هستند، در حقیقت این لباس ها دارای فیبر بالایی هستند که پوست را خفه میکند.

استفاده از پارچه های مصنوعی در تولیدی های پوشاک می تواند باعث سر درد، تهوع و مشکلات تنفسی در انسان می شود و اگر از این نوع پارچه ها در لباس زیر استفاده شود باعث ناباروری می شود.

در عوض مواد طبیعی مضرات کمتری دارد،پس بهتر است از لباس هایی استفاده کنیم که در تولیدی های پوشاک برای تولید آنها از درصد مواد طبیعی بیشتری استفاده شده است.

مواد طبیعی مانند پنبه آلی، کتانی، ابریشم و پنبه عادی برخلاف مواد شیمیایی به بدن اجازه نفس کشیدن می دهند، سم زدایی کننده هستند و دمای بدن را به درستی تنظیم می کنند. الیاف طبیعی به طور طبیعی برای محیط زیست مضر نیستند و به راحتی تجزیه می شوند.

لباس های دست دوم:

امروزه خصوصیات لباس هایی که در تولیدی های پوشاک تولید می شوند خصوصیاتی مانند روشن بودن رنگ و تنگ بودن آن است، لباس های جدید اغلب با فرمالدهید پوشانده می شوند تا از چروک شدن و انگل ها در هنگام حمل و نقل جلوگیری شود، به خصوص لباس هایی که از چین فرستاده می شوند.

در حقیقت لباس های دست دوم بهتر از لباس نو است، با پوشیدن لباس دست دوم  آرامش خاطر بیشتری پیدا می کنید چرا که لباس چند بار شسته شده و بقایای شیمیایی آن ها کمتر از لباس های نویی که در تولیدی های پوشاک تولید می شوند ، با این وجود اگر لباس شما نو است، آن ها را قبل از پوشیدن با مواد شوینده پوستی چندین بار بشویید تا از تماس بدن به فرمالدهید جلوگیری شود.

*مقاوم در برابر آتش یا شعله برانگیز:

تولیدی های پوشاک لباس هایی ضد آب و آتش تولید می کنند اما با قیمت بالایی همراه است، این گونه لباس ها مقاوم در برابر لکه و ضد آب و آتش می باشند. وجود موادی که باعث به وجود آمدن خاصیت ضد آتش در این لباس ها می شود می تواند برای سلامتی فرد بسیار خطرناک باشد.

با وجود مطالب گفته شده اهمیت مواد استفاده شده در تولیدی های پوشاک بیش از پیش برای ما مشخص می شود. با وجود اینکه بیشتر تولیدی های پوشاک در سراسر دنیا در درجه اول به فکر سود اقتصادی و فروش بالا هستند اما به دور از انصاف است که اقدامات برخی از تولیدی های پوشاک در این زمینه را نادیده بگیریم. درست است که شاید به نظر برسد مطلب لباس سالم فقط برای مصرف کننده مهم است اما این مساله اکنون به دغدغه برخی از تولیدی های بزرگ دنیا نیز تبدیل شده است. بیشتر تولیدی  های بزرگ دنیا اکنون بیشتر از مواد طبیعی و سالم در تولید لباس های خود استفاده می کنند. در مطالب قبلی به موضوع بازیافت لباس و طرح هایی که برخی از تولیدی های پوشاک بزرگ در دنیا در این زمینه ارائه کرده بودند را بررسی کردیم. امید میرود که در آینده مساله ی مواد مصرفی در تولیدی پوشاک به دغدغه تمامی تولیدی های پوشاک در سراسر دنیا تبدیل شود و روزی فرا برسد که بیشتر لباس ما را مواد سالم و دوستدار محیط زیست تشکیل داده باشد.

در مقاله بعدی با مطلبی درباره روال تولید پوشاک در یک تولیدی پوشاک آشنا خواهیم شد.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است