شما چه می پوشید؟

15 مرداد 1397

زمانیکه به یک تولیدی پوشاک یا فروشگاه پوشاک می رویم فقط به دنبال جدیدترین مدل ها هستیم اما کمتر اتفاق می افتد که جنس لباسی که قرار است بپوشیم برایمان مهم شود. اما همانطور که رنگ و مدل پوشاک برایمان مهم است باید جنس پوشاک تنمان نیز مهم باشد شاید حداقل به این دلیل که بدن ما به یک پارچه خاص حساسیت داشته باشد و همچنین استفاده از پارچه ای که با محیط زیست بیشتر سازگار است برایمان مهم باشد. اهمیت سوق تولیدی های پوشاک به سمت دوستدار محیط زیست بودن را قبلا در پست های قبلی برایتان توضیح دادیم.

 لذا در این پست شما را با محبوب ترین پارچه ها و پر استفاده ترین آنها در تولیدی های پوشاک و همچنین با میزان سازگاری آنها با محیط زیست آشنا می کنیم.

پارچه های مورد استفاده در تولیدی های پوشاک را بر اساس طبیعی و مصنوعی بودن به ۷ دسته تقسیم می کنند:

۱) پنبه:

پنبه پراستفاده ترین پارچه در یک تولیدی پوشاک است. همچنین پرکاربردترین پارچه در ایالات متحده و پرفروش ترین پارچه در جهان است. این پارچه پرکاربرد از پنبه تولید می شود که یک پارچه بادوام به حساب می آید. جالب است بدانید که پنبه در ایالات متحده در ساخت اسکناس و باروت نیز به کار می رود. اما چرا همه پنبه را دوست دارند و همه ی تولیدی های پوشاک بدون استثنا از آن استفاده می کنند؟ پنبه به معنای واقعی بیان کننده واژه ی پارچه زندگی ما است، می باشد و این به خاطر دوام، نرمی و راحتی آن است و همین خصوصیات باعث نفوذ آن به زندگی مردم و تولیدی های پوشاک سراسر دنیا است. و صد البته پنبه دوست محیط زیست است و برای محیط زیست هیچ ضرری ندارد. اما با این همه خوبی که از پنبه گفتیم، پنبه در طول زمان از بین می رود و پس از شست و شو زیاد شکل و رنگ آن تغییر می کند.

۲) پارچه کتانی

کتان یک پارچه طبیعی است که از گیاه کتان به دست می آید. و سابقه استفاده از آن به زمان مصر باستان برمی گردد. این پارچه در تولیدی پوشاک به عنوان پارچه بیس و اساس به کار می رود از این رو اهمیت زیادی دارد. دلیل محبوبیت و استفاده زیاد از این پارچه در تولیدی های پوشاک سبک بودن آن است و همچنین کتان ذاتا یک پارچه خنک است و جذب نور آن کم است لذا مناسب فصل گرما است و بیشتر در تولیدی پوشاک زنانه و برای تولید لباس های راحتی زنانه به کار می رود. ضعف این پارچه در این است که خیلی زود و راحتی چروک می شود.

۳) پلی آستر

پلی آستر در سال ۱۹۵۱ ساخته شد و ساخت آن به عنوان یک انقلاب در صنعت تولید پارچه و تولیدی پوشاک محسوب میشد. این پارچه از پلی اتیلن درست می شود که از مشتقات نفت است. دلیل انقلابی که این پارچه در تولیدی های پوشاک به راه انداخت دوام آن است به طوری که می توان آن را بارها و بارها بدون از تغییر شکل و رنگ آن پوشید و به عنوان یک پارچه مصنوعی مراقبت از آن راحت است و به سختی چروک می شود. ضعف بزرگ این پارچه نبود منفذ در آن است و گرما را در خود نگه می دارد و باعث خارش می شود. و از همه بدتر این پارچه برای محیط زیست بسیار زیان آور است.

۴) ابریشم

ابریشم یک فیبر طبیعی است که از کرم ابریشم به دست می آید. این پارچه یک پارچه گران قیمت و لوکس است و کمتر در تولیدهای پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد. دلیلی محبوبیت این پارچه زیبایی آن به دلیل انعکاس نور است و یک پارچه کاملا طبیعی و دوست محیط زیست است. اما همانطور که گفته شد گران است و مراقبت از آن نیز سخت می باشد. البته برای تولید آن میلیون ها کرم ابریشم می میرند و شاید بتوان گفت از این جهت به محیط زیست آسیب می رساند.

۵) نایلون

نایلون در ابتدا به عنوان جایگزینی ارزان قیمت برای ابریشم تولید شد و در تولیدی های پوشاک به میزان قابل توجهی به کار می رفت و اغلب به عنوان پلی آمید شناخته میشد. این ماده مصنوعی در سال ۱۹۳۰ برای اولین بار تولید شد. بیشترین استفاده از نایلون در تولید جوراب های ساق بلند است. دلیل محبوبیت این پارچه قوی و ارزان بودن آن نسبت به ابریشم است اما شست و شوی بیش از حد آن شکل پارچه را به هم میزند و دمای بالا می تواند آن را ذوب کند. همچنین این پارچه بسیار برای محیط زیست مضر می باشد و همانطور که در پست های قبل توضیح دادیم بیشتر مجامع دوست دار محیط زیست در حال بهبود عملکرد تولیدی های پوشاک به سمت دوست دار محیط زیست شدن هستند لذا استفاده از این پارچه در تولیدی پوشاک در حال کاهش است.

۶) پشم

پشم از موهای بدن گوسفند به دست می آید و هزاران هزار سال از قدمت استفاده آن توسط بشر می گذرد و نرمی و گرما از بارزترین مشخصات این پارچه است. دلایل محبوبیت پشم این است که الکتریسیته را به سخت یاز خود عبور می دهد و این پارچه گرما را خوب در خود نگه میدارد با این حال یکی از کم مصرف ترین پارچه ها در یک تولیدی پوشاک می باشد. یکی از معایب این پارچه این است که باعث خارش در بدن می شود.

۷) ابریشم مصنوعی

ابریشم مصنوعی در واقع تقلیدی از ابریشم، کتان و پنبه و نیز نایلون می باشد که خواص ضد محیط زیست بودن نایلون را بسیار کمتر به ارث برده است و از پلیمرهای طبیعی ساخته می شود. این پارچه از نایلون کاربرد بیشتری را در یک تولیدی پوشاک دارد. همچنین این پارچه نرم، صاف و راحت است و پوشانندگی و رنگ های متنوعی دارد، اما از پنبه نیز زودتر فرو می ریزد و در تولید آن زباله های زیادی تولید می شود که این به نوبه خود می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

در پست بعدی با جدیدترین روش های بازیافت این پارچه ها آشنا خواهیم شد.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است