عمده ترین تولیدکنندگان پشم جهان

8 مرداد 1396

عمده ترین تولیدکنندگان پشم جهان

 

بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده پشم در جهان دارای مزارع بزرگ پرورش گوسفند بوده و انواع مختلف نژادهای گوسفند را با توجه به نوع پشمی که دارند پرورش می دهند و در این میان کیفیت پشم تولید شده به  نژاد گوسفند بستگی دارد، مثل گوسفند مارینو که بهترین پشم را دارد.

 

جالب است بدانید 60درصد از پشم خام تولید شده در صنعت نساجی و پوشاک کاربرد داشته و استرالیا و نیوزیلند نیز به عنوان بهترین تولیدکنندگان محصولات پشمی از نظر کیفیت به شمار می روند، ضمن اینکه استرالیا بزرگ ترین صادر کننده پشم گوسفند در جهان شناخته می شود.

 

به طور کلی می توان چند کشور عمده را در جهان نام برد که به عنوان بزرگ ترین تولیدکنندگان پشم در دنیا محسوب می شوند و جایگاه مهمی را در اقتصاد این صنعت از آن خود کرده اند. به همین منظور در ادامه نام بزرگ ترین تولیدکنندگان پشم را با ذکر مقدار پشم تولید شده آنها به ترتیب بیان خواهیم کرد:

 

چین: 401.500تن، استرالیا: 363.350تن، نیوزیلند: 166.670تن، انگلستان: 69.200تن، ایران: 62.400تن، مراکش: 56.730تن، سودان: 56.240تن، روسیه: 56.500تن، آرژانتین: 55.500تن و هند: 46.700تن.

 

با توجه به آمار فوق می توان گفت چین، استرالیا و نیوزیلند بزرگ ترین تولیدکنندگان پشم در سطح جهان به شمار می روند که توانسته اند با حفظ یک فاصله قابل توجه از دیگر کشورهای تولیدکننده، حجم تولید پشم خود را در درجه بالایی قرار دهند، همچنین همان گونه که در آمار فوق دیده می شود، ایران نیز با داشتن رتبه پنجم در آمار مذکور، از جمله تولیدکنندگان برجسته پشم در سطح جهان به شمار می رود.

 

چین از استرالیا نیز پیشی گرفت

 

اگرچه تا چند سال قبل استرالیا به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده پشم جهان به شمار می رفت و با اینکه کماکان نیز این کشور به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم پشم مرغوب در جهان به شمار می رود، اما کشور چین در حال پیشی گرفتن از استرالیا در زمینه صنعت پشم است، به طوری که بسیاری از زمین های بزرگ خود را برای پرورش گوسفند و برداشت پشم اختصاص داده است و آمار ارائه شده نیز به خوبی نشان می دهد که چین توانسته است تولید پشم خود را به اندازه ای برساند که کشوری مانند استرالیا را نیز بتواند پشت سر گذاشته و عنوان بزرگ ترین تولید کننده پشم را از آن خود کند.

 

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است