صنعت نساجی و پوشاک باید نوسازی شود

18 خرداد 1396

بدون نوسازی و به روز رسانی ماشین آلات در برخی صنایع علی الخصوص صنعت پوشاک و نساجی نمی توانیم انتظار رشد و توسعه از آنها را داشته باشیم.


نوسازی در صنایع پوشاک می تواند ضمن کاهش هزینه های تولید، کیفیت محصولات را اعم از پوشاک زنانه و مردانه افزایش دهد و به بازاریابی و صادرات آنها نیز کمک کند.
علاوه براین همانطور که میدانید دولت شدیدا با قاچاق کالا مخصوصا واردات پوشاک برخورد میکند با تشدید مبارزه با قاچاق کالا و همچنین نوسازی ماشین آلات و ارتقای بهره وری در جهت کاهش هزینه های تولید، صنعت نساجی کشور می تواند به جایگاه بهتری دست پیدا کند.

که نتیجه آن توسعه و ترویج تولید ملی و بالاتر رفتن سطح صادرات میباشد

 
یکی از مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین بخش قابل توجهی از مشکلات واحدهای تولید لباس و پوشاک را ناشی از رکود بخش تولید پوشاک و ناتوانی واحدها برای صادرات عنوان کرد و اظهار داشت: در این حوزه با نوسازی و ارتقای کیفیت ماشین آلات و دستگاه ها باید به فکر جذب بازارهای خارجی و رونق صادرات بود.
وی خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت های فضای پسابرجام برای تقویت صادرات کالاهای صنعتی کشور از جمله در زمینه نساجی و نوسازی دستگاه ها برای تولید پوشاک استفاده کنیم چرا که این موضوع بخش زیادی از مشکلات صنایع را مرتفع می کند.


وی همچنین در پایان گفت: در کنار توجه به طرح های تولیدی ایجادی و حمایت برای تکمیل شان تولیدکنندگان پوشاک، اولویت این وزارتخانه تقویت واحدهای موجود و ارتقای ظرفیت تولید در آنها است.


در این نشست، مسائل و مشکلات صنعت قزوین توسط نمایندگان حوزه های مختلف این بخش تشریح و به آگاهی اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی رسید.
 


نخستین شهرصنعتی ایران به نام البرز در استان قزوین قرار دارد که بسیاری از واحدهای تولیدی پوشاک و تولید پوشاک تریکو مستقر در آن به دلائلی چون بدهی به بانک ها، فرسودگی ماشین آلات، کمبود نقدینگی و نداشتن بازار با کم ترین ظرفیت اسمی خود مشغول به کار هستند. و حتی 615 واحد تولیدی در استان قزوین به دلایل مشکلات اقتصادی تعطیل و غیرفعال هستند که این باور میرود که با رسیدگی و نوسازی ماشین آلات نساجی این مشکل رفع شود.

دیدگاهی درباره این مطلب ثبت نشده است