آشنایی با انواع پارچه پوشاک زنانه؛ از طراحی تا دوخت

آیا نمی دانید چگونه انواع پارچه را تشخیص دهید؟ شاید شما آماده باشید تا در مورد انواع پارچه ها و نحوه استفاده از آنها هنگام ساخت لباس های خود بیشتر بدانید
در این مقاله قصد داریم انواع پارچه های استفاده در لباس های زنانه را مورد بررسی قرار دهیم.

 

وقتی به پارچه فکر می کنید، اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند چیست؟  آیا چیزی را در خانه خود تصویر می کنید؟  آیا لباسی را می بینید که در حال حاضر می پوشید؟ یا جنبه های مختلف پارچه را می بینید:

 محتوای “فیبر”؟

“ساختار” پارچه؟

 “نوع” پارچه؟

 بیایید ابتدا به معنای واقعی هر یک از موارد بالا نگاه کنیم!

اغلب فهرست‌هایی از «انواع پارچه» را می‌بینید، اما در واقع فهرست‌هایی از انواع الیاف هستند:

 •  پنبه
 •  پلی استر
 •  ابریشم
 •  بامبو
 •  کنف
 •  پشم
 •  کتان
 •  استات

 موارد بالا فقط مواردی هستند که من دیده ام که به اشتباه به انواع پارچه نسبت داده شده اند.

در ادامه قصد داریم انواع الیاف و پارچه ها را به شما معرفی کنیم:

 

 الیاف طبیعی

الیاف طبیعی در طبیعت رشد می کنند – از این رو می تواند هم الیاف سلولزی (پنبه) و هم الیاف پروتئینی از حیوانات (ابریشم) باشد.

الیاف تولیدی

 الیاف تولیدی به الیافی اطلاق می‌شود که به طور طبیعی یافت نمی‌شوند، اما در عوض توسط انسان ایجاد می‌شوند، چه از الیاف سلولزی (رایون) و چه از وسایل دیگری مانند نفت (پلی استر)!

پوست حیوانات “الیاف” نیست، اما اغلب به عنوان یک نوع پارچه در نظر گرفته می شود. درست مانند الیاف مصنوعی و طبیعی، پوست حیوانات قبل از استفاده نیاز به تغیردارد.

 

 پوست حیوانات عبارتند از:

 •  چرم (دانه بیرونی پوست)
 •  جیر (داخل دانه پوست)
 •  پشم روی پوست (برشی)
 •  خز (خرگوش)

 ساختار پارچه چیست؟

 وقتی در مورد ساختار پارچه صحبت می کنیم، به نحوه ساخت پارچه اشاره می کنیم:

 1.  پارچه های بافته شده
 2.  پارچه های کشدار
 3.  پارچه های بافتنی

پارچه هایی که بافته می شوند، دارای تار و پود هستند و روی دستگاه بافندگی بافته می شوند. آنها اغلب دارای لبه‌های محکم بافته شده‌اند  به نام selvedge و انواع بافت‌های زیادی برای ایجاد جلوه‌های مختلف وجود دارد.

 رایج ترین آنها عبارتند از:

 •  بافت ساده
 •  بافت ساتن
 •  بافت پارچه جناغی 
 •  بافت جین
 •  بافت وافل
 •  بافت بروکات

مواد کششی که اغلب شامل می شوند عبارتند از:

 الاستین

 اسپندکس

 پارچه هایی که به این روش کشش اضافه شده اند معمولاً برای بازیابی کشش بهتر از پارچه های بافتنی هستند.

پارچه کشسان نوع خود ساختار پارچه است زیرا اغلب با مواد کشسان بافته می شود که درصدی از محتوای الیاف را تشکیل می دهد و این عامل کشش را می دهد.

پارچه های بافتنی از حلقه های متصل ساخته می شوند و می توانند از موارد زیر ایجاد شوند:

یک نخ پیوسته ( بافتنی )

 نخ های زیادی اما فقط یک بخیه (بافندگی تار)

 بله، بسیاری از پارچه‌های بافتنی اغلب کشدار هستند و پارچه ایجاد شده می‌تواند در نزدیکی بدن قالب‌گیری کند یا در چین‌های شل بچرخد.

انواع مختلف پارچه

 اکنون که درک درستی از محتوای الیاف و ساختار پارچه دارید، بیایید به سراغ انواع مختلف پارچه برویم!

 •  باتیست
 •  چالیس
 •  نوعی پارچه ابریشمی
 •  ژرژت
 •  توری
 •  چمن
 •  خالص
 •  ارگاندی
 •  ارگانزا
 •  تول

 صدها (اگر نه هزاران) پارچه مختلف برای طراحی لباس شما وجود دارد – بنابراین، چگونه می دانید کدام پارچه بهترین انتخاب است؟  در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید پارچه لباس‌دوزی عالی را انتخاب کنید، و همچنین ۱۰ انتخاب برتر پارچه برای دوخت لباس را به شما ارائه می‌دهیم.

چه چیزی یک پارچه را برای دوخت لباس عالی می کند؟

قبل از خرید پارچه برای لباس خود، باید بدانید که چه ویژگی هایی را در یک پارچه خیاطی خوب باید جستجو کنید. همچنین مهم است که طرح خود را در نظر بگیرید، لباس در کجا پوشیده شود، و در چه آب و هوایی قصد دارید لباس خود را بپوشید.

 

ویژگی های یک پارچه لباس پوشیدن خوب

 چند ویژگی اساسی وجود دارد که باید مطمئن شوید که هر پارچه ای که انتخاب می کنید دارد. مهم است که پارچه برای پوشیدن راحت باشد، بنابراین پارچه ای را انتخاب کنید که در برابر پوست نرم یا ابریشمی باشد و پارگی خوبی داشته باشد. 

 همچنین ممکن است بخواهید قابلیت تنفس پارچه را نیز در نظر بگیرید، به خصوص اگر یک لباس تابستانی یا یک لباس غیررسمی و روزمره باشد که بسیار پوشیده می شود.

وزن های پارچه ای برای دوخت لباس

 وزن پارچه یکی دیگر از موارد مهم در هنگام خرید پارچه های خیاطی است. سنگینی پارچه بر نحوه افتادن و پاره شدن آن تأثیر می‌گذارد و همچنین در چه فصلی یا آب‌وهوای لباس به بهترین شکل پوشیده می‌شود. به طور کلی، پارچه‌ای سنگین‌تر برای لباس زمستانی و پارچه‌ای سبک‌تر برای لباس تابستانی روان‌تر انتخاب کنید.

 انتخاب پارچه مناسب برای لباس

 مدل‌های مختلفی از لباس‌ها وجود دارد که می‌توانید بسازید  و پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید باید متناسب با طرح و دیدگاه خاص شما باشد.

۹ پارچه برتر برای دوخت لباس

  ما مجموعه عظیمی از پارچه های اروپایی زرق و برق دار داریم که برای درست کردن لباس های زیبا مناسب است از جمله:

۱ . پارچه پنبه ای

اگر به دنبال پوشیدن یک لباس غیر رسمی و روزمره هستید که پوشیدن آن نرم و راحت باشد، ژاکت نخی انتخاب عالی است.  ژرسی یک پارچه بافتنی سبک، نرم و کشدار است که اغلب برای ساخت تی شرت و سایر لباس های بافتنی معمولی استفاده می شود.  هنگامی که از الیاف طبیعی تنفسی و راحت مانند پنبه ساخته شده است، ژرسه برای پوشیدن روزمره عالی است.  این انتخاب عالی برای لباس های تی شرت و سایر لباس های بافتنی غیر رسمی است.

۲.پوپلین پنبه ای

 پوپلین پارچه ای همه کاره و ساده است که معمولاً از پنبه تهیه می شود و اغلب در پیراهن ها و لباس های دکمه دار استفاده می شود. همچنین برای سایر لباس‌های سبک وزن با جزئیاتی که به پارچه‌ای شفاف نیاز دارند که به خوبی فشار می‌آورند، عالی است – مانند چین‌ها، یقه‌ها یا لباس‌های کامل. این پارچه‌ای است که می‌تواند برای لباس‌هایی استفاده شود که در تمام طول سال پوشیده می‌شوند و دارای درخشندگی ملایمی است که لمس ظریف و زیبایی را به آن اضافه می‌کند.

پوپلین پنبه ای ارگانیک سبک وزن ما در طیف وسیعی از رنگ ها موجود است – این پارچه واقعاً همه کاره است که برای طیف وسیعی از سبک های لباس مناسب است.

۳. کتان

 به دنبال پارچه مناسب برای یک لباس تابستانی معمولی و خانگی هستید؟  کتان یک انتخاب فوق العاده است!  این یک پارچه راحت، سبک، قابل تنفس و پایدار است که از ساقه های چوبی گیاهان کتان ساخته شده است.  کتانی انتخاب مناسبی برای آب و هوای گرم است که قابلیت تنفس و به حداقل رساندن تعریق کلیدی است.  به علاوه، این پارچه با هر شستشو نرم تر و راحت تر می شود.

ما مجموعه عظیمی از پارچه‌های کتان را ارائه می‌کنیم، از جمله این کتانی سبک وزن اروپایی با ظاهری  زیبا.

۴. پشم برس شده

 اگر در جایی زندگی می‌کنید که هوای سرد دارد، یک ژاکت می‌تواند تغییری برای کمد لباس شما باشد. یک الیاف گوسفند برس خورده نخی برای دوخت یک لباس فوق العاده دنج برای عبور از آن ماه های سرد زمستان عالی است. ژاکت خود را با ساق شلواری ست کنید تا لباس مناسبی برای استراحت در خانه یا گرم ماندن در حین انجام کارها داشته باشید.

۵.کوپر 

 کوپرو و ویسکوز وقتی با هم ترکیب می شوند و پارچه را می سازند، یک جفت فوق العاده ایجاد می کنند.  پارچه حاصل به زیبایی ابریشمی و نرم است و ظاهر و احساسی مجلل دارد. یک پارچه جناغی ترکیبی مسی/ویسکوز میان‌وزن، یک انتخاب عالی برای لباس‌های کمی ساختار یافته‌تر است که هنوز هم نیاز به داشتن پارچه‌ای روان دارند.

پارچه جناغی کوپر/ویسکوز ما در طیف وسیعی از رنگ ها موجود است – این پارچه گزینه مناسبی برای ساخت لباسی ابریشمی، نرم و ساختار یافته است.

 


۶. ساتن پنبه ای
اگر برنامه‌ای برای یک لباس مجلسی و رسمی یا مجلسی مجلل دارید، ساتن یک انتخاب کلاسیک است. ساتن با الگوی بافت خاصی به نام بافت ساتن درست می شود. نحوه بافته شدن آن ظاهری لوکس، ابریشمی و پرده ای زیبا به آن می بخشد. درخشش زیبای پارچه ساتن به لباس شما کمک می کند تا از بین مردم متمایز شود.
ما مجموعه‌ای از پارچه‌های ساتن ترکیبی تنسل/پنبه داریم که برای یک لباس شب شیک یا یک لباس مهمانی پیچیده مناسب است.

۷. ابی کوردورو
به دنبال یک پارچه عالی برای یک لباس کلاسیک پاییزی هستید؟ پارچه کرفس سبک تا متوسط ​​یک انتخاب عالی برای یک لباس پاییزی یا زمستانی است. این پارچه کاملاً با ساق و چکمه ست می شود تا ظاهری عالی داشته باشد.

۸. پیکه پنبه ای
پیکه پنبه ای پارچه ای بافت دار است که ظاهری وافل یا آجدار دارد که اغلب برای تی شرت و پولو استفاده می شود. این بافت ظاهر جالب و چشم نوازتری به پارچه می دهد و آن را نسبت به پارچه تیشرت سنتی با ظاهری زیباتر و رسمی تر نشان می دهد. علاوه بر ظاهر، پیکه فواید دیگری نیز دارد، از جمله اینکه پارچه ای بسیار بادوام و قابل تنفس است که برای پوشیدن روزمره و لباس های فعال مناسب است.

۹. پارچه پشمی برس خورده
یکی دیگر از گزینه های عالی برای یک لباس پاییزی یا زمستانی، پشم برس خورده است.پشم برس خورده دارای بافت نرم و کرکی است که به به دام انداختن هوای گرم کمک می کند و شما را در هوای سرد برشته نگه می دارد. یک پارچه با وزن متوسط ​​تا سنگین را برای لباس زمستانی با ساختار عالی انتخاب کنید.

 

چگونه پارچه را برای طرح خود انتخاب کنم؟
نحوه انتخاب پارچه مناسب پهنا را ارزیابی کنید. پارچه‌ها معمولاً در دو یا سه عرض مختلف عرضه می‌شوند - ۶۰ اینچ (۱۵۰ سانتی‌متر) یا ۴۵ اینچ (۱۱۲/۵ سانتی‌متر) رایج‌ترین آنها هستند، و عرض پارچه شما تعیین می‌کند که چقدر باید بخرید. رنگ را بررسی کنید کشش و کشسانی آن را ارزیابی کنید
طراحان مد از چه پارچه ای استفاده می کنند؟
ابریشم، ترمه، پنبه پیما و چرم پارچه های درجه یک هستند که طراحان برای ایجاد لوازم ضروری برای هر کمد لباسی به آنها دست می زنند. آنها از الیاف طبیعی یا جدیدترین و نوآورانه ترین مواد تهیه می شوند. این پارچه‌های لوکس هنر را با زیبایی ترکیب می‌کنند تا قطعه‌ای به همان اندازه که حس می‌شود به نظر برسد.
چند نوع طرح پارچه وجود دارد؟
دو نوع وجود دارد: طبیعی و مصنوعی. الیاف طبیعی از گیاهان و حیوانات به دست می آیند. به عنوان مثال، پنبه از گیاهان به دست می آید در حالی که ابریشم از کرم ابریشم به دست می آید. از طرف دیگر الیاف مصنوعی از مواد کاملا مصنوعی ساخته شده توسط انسان ساخته شده اند.
شش دسته منسوجات کدامند؟
منسوجات بر اساس الیاف تشکیل دهنده خود به ابریشم، پشم، کتان، پنبه، الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی، نایلون و پلی استرها و برخی از الیاف غیر آلی مانند پارچه طلا، الیاف شیشه و پارچه آزبست طبقه بندی می شوند.
پنج عنصر طراحی لباس چیست؟
در سراسر رشته ها، عناصر طراحی: خط، فضا، شکل، فرم، بافت و رنگ توسط هر طراح استفاده می شود. بحث زیر هر عنصر طراحی و نمونه هایی از نحوه استفاده از آن در لباس، منسوجات و/یا فضای داخلی را ارائه می کند.
انواع روش های طراحی پارچه چیست؟
انواع مختلفی از تکنیک‌های رنگرزی طراحی پارچه عبارتند از: گره‌زنی، مرمر کردن، شورون، تا کردن مثلثی و مربعی، باندینی، تریتیک، تار عنکبوت، لهریا، روچینگ، پیچاندن و کلاف کردن و غیره.
H&M از چه پارچه ای استفاده می کند؟
از الیاف لیوسل بسیار شبیه پنبه است، اما برای تولید به آب بسیار کمتری نیاز دارد و به آفت‌کش‌ها نیاز ندارد.
چه پارچه هایی در زارا استفاده می شود؟
زارا فقط از نسبت بسیار کمی از مواد آلی مانند پنبه ارگانیک، کنف و کتان یا مواد بازیافتی مانند پنبه بازیافتی، پلی استر بازیافت شده و نایلون بازسازی شده استفاده می کند. تنها تعداد بسیار کمی از مجموعه های آن به مد پایدار اختصاص یافته است.
گوچی از چه پارچه ای استفاده می کند؟
تولید پارچه آلبینی توسط بیش از تعداد انگشت شماری از برندهای قدرتمند از ایتالیایی‌های دیگر برونلو کوسینلی، گوچی و پرادا گرفته تا خانه‌های بین‌المللی مانند دیور، هوگو باس، لورو پیانا و تئوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر کدام قوانین خاص خود را دارند.
محبوب ترین الگوی پارچه چیست؟
شطرنجی. یکی از محبوب‌ترین و فوراً قابل تشخیص‌ترین الگوهای موجود در بازار، پارچه‌های چهارخانه یا چهارخانه، طرحی ساده به سبک شطرنجی با مربع‌های رنگی متناوب دارد.
پست قبلی

بازار های عمده فروشی پوشاک در استانبول ترکیه

پست بعدی

برترین برندهای پوشاک زنانه در دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیجی کالای پوشاک افراتین

فروش تکی محصولات افراتین در دیجی کالا

اینستاگرام پوشاک افراتین

با افراتین در تعامل دوستانه دوطرفه باشید

آیا به دنبال خرید عمده پوشاک زنانه تولید سفارشی پوشاک زنانه تولید انحصاری باب میل شما برای برند خود​ هستید

جای شما در باشگاه مشتریان افراتین خالییست

مشاوره رایگان در مورد خرید لباس زنانه و در تولید پوشاک زنانه

با ما کشف کنید…

شما شایستگی آن را دارید …

مالک پرفروش ترین برند پوشاک با داشتن چندین شعبه در سراسر ایران باشید

در این فروشگاه فروش تنها به صورت عمده و تعداد بالا می باشد
+
Call Now Button