بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

انتخاب لباس و ارتباط آن با پوست بدن

در مقاله پیشین در مورد معامله سبز یا همان استفاده از پارچه ها و مواد سازگار با محیط زیست در تولیدی پوشاک ها و دیگر شرکت ها برای شما صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در صورت رعایت این موارد چه کمک فراوانی به محیط زیست می شود. در این مقاله می خواهیم راجع به این که آیا لباس هایی که خریداری می کنیم به بدن و پوست ما آسیب می رسانند یا نه صحبت کنیم.

آن چه که ما به عنوان لباس از آن استفاده می کنیم اهمیت دارد به خصوص وقتی که قرار است این لباس با پوست بدن ما در تماس باشد. اما معمولا آخرین چیزی که وقتی لباسی را می پوشیم و به آن فکر می کنیم پوست شما است.

ما معمولا فقط به این فکر هستیم که این لباس چقدر شیک به نظر می رسد. در حال حاضر ما آمار رسمی برای ارائه به شما نداریم اما تضمین می کنیم درصد مصرف کننده هایی که لباس های خود را از تولیدی پوشاک ها خریداری می کنند و به سلامت پوست خود اهمیت می دهند کمتر از 50 درصد در سطح هر جامعه ای است و یا شاید حتی کمتر از 20 درصد باشد. این یک موضوع نگران کننده است و ما باید قبل از تغییر عادت در خرید خود باید خودمان را آموزش دهیم که الیاف دوست پوست ما چه ویژگی هایی را باید دارا باشد.

خصوصیاتی که هر پارچه سازگار با پوست را باید دارا باشد و تولیدی پوشاک ها باید در رعایت آن بکوشند عبارت است از:

  • طبیعی بودن پارچه: الیاف دوستدار پوست طبیعی هستند به این معنی که از منابع ارگانیک حاصل می شوند. پارچه های طبیعی یا از گیاهان و حیوانات پرورش یافته اند یا مشتق شده اند و به همین دلیل اکثریت آن ها تخریب پذیر و پایدار هستند.
  • عاری بودن از مواد شیمیایی مضر: ممکن است تعجب آور باشد یا نباشد اما اکثر لباس هایی که در تولیدی پوشاک ها به فروش می رسند مجهز به مواد شیمیایی سمی هستند. از جمله بدترین متخلفین پارچه های اکریلیکی مصنوعی تولیدی پولیدی پوشاک هایی هستند که از پارچه های حاوی متیلفورامید هستند.

چندین ماده خطرناکی که تولیدی پوشاک ها باید رعایت کنند:

  • رنگ های آزو: حاوی مشتقات آمونیاک است که می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد.
  • فتالات: برای ساختن لباس های ضد آب مانند چرم فاکس استفاده می شود. این ماده شیمیایی یک عامل غدد درون ریز است به این معنی که می تواند باعث تومور ها و نقایص هنگام تولد شود.
  • تریکلوزان: معمولا در لباس های مقاوم در برابر لکه و بدون چروک استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی نیز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

در مقاله بعدی نیز به ادامه همین موضوع خواهیم پرداخت.

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید