بارگذاری

بلاگ تین

افراتین

طراحی لباس در تولیدی های پوشاک

در این مقاله همانند مقالات قبل با ساز و کار تولیدی های پوشاک و چگونگی تولید یک لباس از مرحله طراحی گرفته تا دوخت  و حاضر شدن آن آشنا خواهیم شد و مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

در عصر حاضر هنر طراحی لباس به دلیل کاربرد آن در زوایای مختلف زندگی انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انسان امروزی که در صحنه رقابت به منظور برتری یافتن و ارتقا سطح دانش و بینش خود همواره از شیوه ها و ابزارهای گوناگونی بهره می جوید لباس را به عنوان یکی از موثرترین ابزارها مورد توجه قرار داده است و از تاثیرات آن در زندگی فردی و اجتماعی بسیار سودمند گشته است. بنابراین طراحان لباسی که در تولبدی پوشاک ها مشغول به کار هستند در صحنه رقابت نتگاتنگی با رقبای خود می باشند.

در تولیدی های پوشاک برای ساخت یک لباس ابتدا باید یک اندام مناسب را طراحی کرد. برای طراحی یک اندام متناسب مهم ترین وسیله داشتن یک مقیاس درست و پیدا کردن اندازه سایر قسمت های بدن نسبت به آن است. طراحانی  که در تولیدی های پوشاک مشغول به کار هستند در سرتاسر دنیا بعد از بررسی های فراوان این مقیاس را برای طراحی اندام در تولیدی های پوشاک پیدا کرده و آن را معادل یک* سر* تعریف کرده اند. * سر * به عنوان واحد اندازه گیری برای طراحی اندام در تولیدی های پوشاک دارای تناسب طولی و عرضی است که این تناسبات برای محاسبه ی طول و عرض سایر قسمت های بدن به کار می روند. پس یک طراح لباس باید به خاطر داشته باشد که در یک تولیدی پوشاک اولین قدم برای تولید یک لباس و طراحی اندام، طراحی یک سر است.

برای طراحی لباس در تولیدی های پوشاک، از دیدگاه طراحان لباس اشخاصی در جامعه وجود دارند که از اندامی ایده آل برخوردارند. این اشخاص که دارای ظاهری متناسب، بلند قد و خوش فرم هستند به عنوان مانکن معرفی می گردند. مانکن ها با اندام های ویژه در تولید های پوشاک باعث می شوند تا لباسی که پوشیده اند بسیار زیبا و شکیل به نظر برسد. از این رو در بین طراحان لباس در تولیدی پوشاک ها، طراحی اندام هایی با نسبت ها و فرم های مشابه اندام مانکن ها مرسوم است، این نسبت ها به طور غیر واقعی معادل 8.5 یا 9 و حتی 10 سر محاسبه می شوند.

 در تولیدی پوشاک ها طراحی یک لباس، برروی اندام های طبیعی و متحرک از امتیازاتی برخوردار است. این نوع طرح ها که به گونه ای زنده و طبیعی جلوه می کنند علاوه بر داشتن زیبایی از نظر طراحی و نمایش یک نمای واقعی از لباس موجب می شوند تا اطلاعات مربوط به ویژگی های لباس برای سازندگان آن به خوبی نمایان شود.

از این رو الزامی است که طراحان لباسی که در تولیدی پوشاک ها مشغول به کار هستند، درباره حرکات بدن انسان و عوامل ایجاد کننده این حرکات یعنی استخوان ها، مفاصل و ماهیچه ها و هم چنین قواعدی که حرکات بدن از آن ها تبعیت می کند به خوبی تحقیق کرده و با شناخت کافی به طراحی لباس بپردازند.

طراحانی که در تولیدی پوشاک ها مشغول به کار هستند با تحقیق و دانستن این مطالب راجع به طراحی یک لباس از مراحل ابتدایی گرفته تا دوخت و... معلوم می گردد که پاره ای از حرکات در بدن به دلیل شکل و آناتومی حرکت، نا ممکن و یا محدود می گردند.

در ادامه با مطالب جدید همراهتان خواهیم بود.

نظر خود را درباره این پست ارسال کنید